המשחק הקרוב: הפועל חיפה נגד מכבי Playtika ת"א, 18 באפריל, חמישי, 20:45

קרן הון סיכון לאיתור שחקנים מבטיחים

פורום האוהדים של מכבי תל-אביב בכדורסל

המנהלים: jol9, Holiday_Armadillo, rc4991

קרן הון סיכון לאיתור שחקנים מבטיחים

הודעהעל ידי yellowaura » 16 מאי 2011, 20:05

הזהרה: התוכן הבא פונה בעיקר לראשי מכבי או מקורבים בתקווה שאיכשהו מידע זה יגיע אליהם ויועיל בדרך כלשהי לקבוצה. לא מדובר בתכנית עסקית חובבנית אלא רעיון מסויים שלטעמי בהובלת אנשי עסקים מתאימים ממכבי יכול להצליח.

לאור הבעיות בשנים האחרונות בכל נושא הרכש. בין אם מדובר באיתור כושל של שחקנים כגון ג'ף פוט שמאוד הגיוני שניכשל מדי פעם ובשיטה הנוכחית עלות נטל הכישלון גדולה ונשענת בלעדית על מכבי. ובין אם מדובר בכשרונות שהצליחו כגון פארגו שנחתם איתם הסכם קצר מדי בשל חשש הסיכון. אני מציע מודל עסקי לרכש שחקנים שלטעמי יתאים למכבי יותר מהמדיניות הקיימת.

הקמת קרן הון סיכון (VC) לאיתור שחקנים מבטיחים
ע"י מכבי ת"א בצירוף עם חברות נוספות.

מדובר ברעיון די מהפכני שלא קיים בספורט עד כמה שאני יודע.

אפשרות להקים קרן הון סיכון עם מספר חברות (לאו דווקא קשורות לספורט) שיהיה להם פוטנציאל להרוויח אחוזים ממכירה עתידית ופרסום של שחקנים שאפשר לעשות עליהם רווח מסויים.

לקרן יהיו קריטריונים מסויימים לבחירת השוק למשל ליגות קצת פחות יוקרתיות אך איכותיות כגון הליגה הספרדית השנייה, ליגות שמפתחות שחקנים כגון ליגות ממזרח אירופה וכדומה. בנוסף יהיה סכום תקרה מסויים שישקיעו בשחקנים (למשל עד 200K לשחקן). ההשקעות יהיו בשחקנים צעירים אך גם כאלה שאמורים לתת תפוקה טובה עד כשנתיים מרגע החתמתם (כלומר בגיל של כ 22). יהיה קריטריון לתקופת ההחתמה למשל החתמות של כ- 5-7 שנים והסכמה על מדיניות מכירה (אקזיט) בשלב מסויים. השחקנים כמובן יושאלו תחילה לקבוצות שהקריטריון עליהם יוחלט מראש על מנת להשביח אותם (הקבוצות יקבלו תמריץ מסויים להשבחה), יהיה גם קריטריון כיצד לפתח את השחקנים שבסופו של דבר גם יגיעו למכבי על מנת למקסם את ערכם ללא פגיעה במעמד המאמן או במכבי (לא רק בדקות משחק אלא גם בשיווק).
כל משקיע יחוייב תחילה על הוצאות תפעול בסיסיות של מערך הסקאוטינג ולאחר שיזוהה שחקן פוטנציאלי יהיה הזדמנות לרכוש את אותו שחקן בהחלטת המשקיעים.
הרעיון של הקרן שנוכל לקנות מספר שחקנים בשנה (פיזור סיכון), נוכל להשקיע יותר במערך סקאוטינג, האנשים שינהלו את הקרן יהיו מקצועיים לא רק בכדורסל אלא גם בעשיית חוזים וזיהוי הזדמנויות פיננסיות טובות. המטרה (גם זה יהיה מעוגן בהסכם) שבסוף יהיה HOME RUN אפילו אחד שישחק במכבי (כמובן שגם הוא יהיה נועד למכירה בסוף ויעשה קופה יפה). אם נרכוש מספר שחקנים ולא רק אחד הסיכוי ששחקן אחד יהיה ברמה של פארגו/וויצ'יץ'/פארקר/האפמן ויפצה על האכזבות האחרות (גם במימד הכספי) יעלה. כמובן שבשביל שהעסק יעבוד צריך לגייס משקיעים ועל זה אני סומך ב 100% על קבוצת אנשי העסקים של מכבי.

מכבי ת"א כמובן תמשיך ותרכוש גם שחקנים מוכחים במקביל אבל גם תמשיך ותחפש כשרונות לא מזוהים באמצעות הקרן וגם תיתן במה שתעלה את הערך של הכשרונות המתאימים, תהנה מהם וגם בתקווה תעשה עליהם רווחים (קצת פחות בגלל שיהיו משקיעים נוספים) וכמובן העלויות והסיכון יקטנו.

קרן הון סיכון קשורה בעיקר להיי טק אבל אני רואה פוטנציאל גם בכדורסל שגם הוא תחום דינאמי וסקסי עם הזדמנויות תשואה ענקיות על כל שחקן (כמה הערך של פארגו או מוריס עלה?). זה גם ישים סוג של מבניות במדיניות הרכש. בנוסף למכבי יש את הנהלה מעולה עם הרבה יוקרה שיכולה להוביל מהלך כזה.

אני חושב שהיום שחקני כדורסל במכבי יכולים להימכר בכ 1 מיליון יורו ומדובר ברווחים לא מבוטלים. חוץ מזה שמדובר במיזם מעניין ומבחינה יחצנית יתכן והרבה חברות יהיו מעוניינים להיכנס.

המטרה להסתכל על שחקני כדורסל כעסקים קטנים.

תחשבו שזה יעבוד... זה יכול להיות להיט עולמי חדש בכלכלה שהתחיל במכבי.
סגל (שנה הבאה):
C- בלאק*, האנטר*
PF- אנתוני גיל*, כספי, כהן
SF- קאליניץ'*, בראיינט*, זוסמן
SG- ווילבקין*, דורסי*
PG- וולטרס*, גוני די
yellowaura

Re: קרן הון סיכון לאיתור שחקנים מבטיחים

הודעהעל ידי rc4991 » 16 מאי 2011, 20:50

רעיון נפלא אני בעד
סמל אישי של המשתמש
rc4991
חבר צוות

הודעהעל ידי yzafrir » 17 מאי 2011, 02:41

האמת שזה יכול לעבוד טוב יותר בכדורגל בגלל נושא הכרטיס שחקן .
בכדורגל שחקן שסיים את החוזה ממשיך להיות בבעלות הקבוצה שמחזיקה בכרטיס אבל בכדורסל ברגע ששחקן סיים חוזה הוא שחקן חופשי וקבומות יעדיפו לחכות שנה בשביל לא לשלם בייאווט....בעיה נוספת היא שאתה עובד פה מול בני אדם שגם להם יש רצונות ושאיפות כמו להגיע לNBA וכו' , אם מלחתחילה את תמנע מהם אז הם פשוט לא יחתמו אצליך .
הרעיון הוא טוב אבל בכלל לא כזה פשוט ....
יותר פשוט יהיה להקים מערך סקאוטינג כמו שצריך וגם ככה את מקטין את הסיכון.....
סגל לעונה הבאה
1-2 : ג'קסון , קול , קיין , דיברת' , רול
3. : תומאס , משעור , זוסמן
4-5 ארט , טיוס , שגב , כהן , בולדן
מאמן : ספאחיה
בכיס של פדרמן : 3 מיליון דולר.
סמל אישי של המשתמש
yzafrir

הודעהעל ידי Mta_atic » 17 מאי 2011, 06:05

כמה תהיות על הרעיון:

א. המצב הזה יוצר מה שנקרא בכלכלה "ברירה שלילית". כלומר - שחקנים טובים (או לצורך העניין פרוספקטים מבטיחים בגיל צעיר) ממילא ילכו בעצמם לקבוצות גדולות ביבשת או באנ.בי.אי.
מי שבד"כ ימשך לרעיון ולחתום במסגרת קרן כזו, הם שחקנים בינוניים מינוס שרוצים להתפתח או למצות את הפוטנציאל שלהם, ואז הסיכויים לכישלון גדלים .
ב. הרווח מעסק כזה יכול להיות שולי מאד ויקח הרבה זמן באופן יחסי (7 שנים בערך כדי לגזור קופון יפה), בהתחשב בעובדה שבכדורסל מדובר על רווח קטן של מאות אחוזים (הכפלת הערך פי 2, 3, 4 וכד' מהשקעה של מאות אלפי דולרים) ובעולם ההיטק הרווח יכול להגיע גם לאלפי אחוזים בבסיס של מיליונים.
ג. בגדול, קבוצות כדורסל הם גם קרן הון סיכון בזעיר אנפין. פרטיזן בלגרד עושה את זה בעצמה כך שהיא נהנית מהשחקנים וגם מהכסף שנכנס ממכירת השחקנים. יש עוד קבוצות שמתחמות בזה כמו קאחה לבוראל.
סמל אישי של המשתמש
Mta_atic
חבר כבוד

הודעהעל ידי טיקי חוזר » 17 מאי 2011, 06:27

הדרך הכי טובה לבחון את הרעיון ברצינות זה למצוא דרך להעביר את הצעה שלך לאחד מהבנים של פדרמן , אולי הכי טוב לעדי . הוא פתוח לרעיונות חדשים , מחיל להכנס לנהיול הקבוצה ומומחה בתחום המימון.
הרעיון הוא יפה . מה עוד שבמקרה של מכבי ניתן לנהל אותו בחול - לונדון או ארה"ב לכך לחסוך עליות .
טיקי חוזר

הודעהעל ידי טיקי חוזר » 17 מאי 2011, 06:38

אף קבוצה סרבית היא לא דוגמא כבמקרה שלה יש לה מקור השחקנים ענק בשוק המקומי , היא מצליחה בגלל השם להעביר לשורתיה רוב השחקנים שנראים לה פוטנציאל טוב . יש איזה קשר בלתי מוסבר בנה ובן פנא על זכות ראשונים של שחקנים יוגסלבים שם (יש כאילו שיגידו אוברדביץ אני חושב שזה כסף נוסף מתחת לשולחן ישיר לכיס הבעלים ) בפועל היא הצליחה למקור ב5 שנים אחרונות 3שחקנים לפנא שבפועל רק אחד נתן תפוקה אמתית וזה היה פקוביץ שהתחיל לתת פירות מרגע חתימה גם טפיץ וגם מריץ בנתיים זה השקעה גרוע .
לגבי מכבי היתי מתמוקד בשוק אריקאי בגלל הקשרים ושפה . אם כל הכבוד למועדונים אחרים באירופה הם פחות שולטים בשוק השחקנים אמריקאי אלא יותר מקומי + אקס יוגוסלבי . לא כל מי שנבחר בדפאט באמת שווה את בחירתו , לא כל מי שלא נבחר הוא שחקן בינוני - דראפט זה המון פוליטקה של קבוצות מול סוכני שחקנים ועניין של מזל ואפילו טרנד כזה או אחר . אפשר לעקוב גם אחרי שחקנים שנבחרו בדראפט ונשרו לדי ליג אחרי שנה ......
טיקי חוזר

הודעהעל ידי yellowaura » 17 מאי 2011, 18:44

טיקי חוזר כתב:הדרך הכי טובה לבחון את הרעיון ברצינות זה למצוא דרך להעביר את הצעה שלך לאחד מהבנים של פדרמן , אולי הכי טוב לעדי . הוא פתוח לרעיונות חדשים , מחיל להכנס לנהיול הקבוצה ומומחה בתחום המימון.
הרעיון הוא יפה . מה עוד שבמקרה של מכבי ניתן לנהל אותו בחול - לונדון או ארה"ב לכך לחסוך עליות .

הייתי שמח שהרעיון יגיע אליו איכשהו... מכיוון שאין לי גישה אליו וגם לא תכנית מגובשת הייתי שמח שהרעיון יגיע אליו דרך האתר בעקיפין ושמישהו אחר יריץ אותו (לא הולך להשקיע יותר מזמני שגם ככה חסר).

כמה דברים מהתגובות שראיתי:

1. פרטיזן היא לא קרן הון סיכון. כל העניין בקרנות הון סיכון שהן חולקות את הסיכון וההשקעות עם חברות נוספות.פרטיזן היא חממה לשחקנים כנ"ל לובליאנה. הן חייבות לשלב את השחקנים הלא מנוסים בקבוצה בגלל שהם מוציאים עליהם כספים מהכיס שלהם בלבד. הקבוצה נפגעת באיכות. זה לא טוב למכבי.

2. הבעיה העיקרית ופה אני מסכים הם הסכומים הקטנים לעומת הי טק למשל. עדיין תראו שחקן כמו פארגו שמשווי של כ 300K שווה כ 1M זה רווח נחמד אם הוא יהיה עקבי. גם ההוצאות הן קטנות יותר וחזויות יותר. בכל מקרה למכבי זה משתלם מבחינת עלויות וגם לשחקנים שיקבלו חשיפה.

3. מחלקת הסקאוטינג הייתה ונכשלה. ללא תכנית מסודרת ומנוהלת לא רק על ידי סקאוט או שניים העסק לא יתפתח. צריך גם לדעת איך לפתח את השחקנים, איפה, איך להרוויח מהם כסף וכו'... אגב צריך גם איש עסקים שידע לייעל את המערכת וצריך מימון.

4. אם נחתים שחקנים למספר שנים קבוצות גדולות לא יחכו לבאי אאוט. לדוגמה- הלפרין. כמובן שאין פה שוק עבדים. יהיה סעיפי שחרור לנ.ב.א תמורת כסף. שחקנים שמכבי תחפש הם לא שחקנים כמו מאצ'באן או טומיץ' שהראו תוצאות והייתה עליהם תחרות גדולה אלא שחקנים שיהיו שמחים להגיע לקבוצה כמו מכבי ולחתום להרבה שנים.
סגל (שנה הבאה):
C- בלאק*, האנטר*
PF- אנתוני גיל*, כספי, כהן
SF- קאליניץ'*, בראיינט*, זוסמן
SG- ווילבקין*, דורסי*
PG- וולטרס*, גוני די
yellowaura

הודעהעל ידי Mta_atic » 17 מאי 2011, 19:21

yellowaura כתב:
טיקי חוזר כתב:הדרך הכי טובה לבחון את הרעיון ברצינות זה למצוא דרך להעביר את הצעה שלך לאחד מהבנים של פדרמן , אולי הכי טוב לעדי . הוא פתוח לרעיונות חדשים , מחיל להכנס לנהיול הקבוצה ומומחה בתחום המימון.

הייתי שמח שהרעיון יגיע אליו איכשהו... מכיוון שאין לי גישה אליו וגם לא תכנית מגובשת הייתי שמח שהרעיון יגיע אליו דרך האתר בעקיפין ושמישהו אחר יריץ אותו (לא הולך להשקיע יותר מזמני שגם ככה חסר).

כמה דברים מהתגובות שראיתי:

1. פרטיזן היא לא קרן הון סיכון. כל העניין בקרנות הון סיכון שהן חולקות את הסיכון וההשקעות עם חברות נוספות.פרטיזן היא חממה לשחקנים כנ"ל לובליאנה. הן חייבות לשלב את השחקנים הלא מנוסים בקבוצה בגלל שהם מוציאים עליהם כספים מהכיס שלהם בלבד. הקבוצה נפגעת באיכות. זה לא טוב למכבי.

2. הבעיה העיקרית ופה אני מסכים הם הסכומים הקטנים לעומת הי טק למשל. עדיין תראו שחקן כמו פארגו שמשווי של כ 300K שווה כ 1M זה רווח נחמד אם הוא יהיה עקבי. גם ההוצאות הן קטנות יותר וחזויות יותר. בכל מקרה למכבי זה משתלם מבחינת עלויות וגם לשחקנים שיקבלו חשיפה.

3. מחלקת הסקאוטינג הייתה ונכשלה. ללא תכנית מסודרת ומנוהלת לא רק על ידי סקאוט או שניים העסק לא יתפתח. צריך גם לדעת איך לפתח את השחקנים, איפה, איך להרוויח מהם כסף וכו'... אגב צריך גם איש עסקים שידע לייעל את המערכת וצריך מימון.

4. אם נחתים שחקנים למספר שנים קבוצות גדולות לא יחכו לבאי אאוט. לדוגמה- הלפרין. כמובן שאין פה שוק עבדים. יהיה סעיפי שחרור לנ.ב.א תמורת כסף. שחקנים שמכבי תחפש הם לא שחקנים כמו מאצ'באן או טומיץ' שהראו תוצאות והייתה עליהם תחרות גדולה אלא שחקנים שיהיו שמחים להגיע לקבוצה כמו מכבי ולחתום להרבה שנים.

1. לא אמרתי שפרטיזן היא קרן הון סיכון ממש אלא משהו מיניאטורי של זה.
נכון שלא מדובר בכמה חברות שחולקות סיכון, אבל יש פה הרבה דמיון מהבחינה המתודית - פרטיזן עושה כסף מהשקעות בשחקנים לטווח ארוך.

2. גם אם קרן הון סיכון כמו שאתה אומר תקום ותרכוש שחקן שעשה קפיצה בשנתיים כמו פארגו (וגם אם הוא יהיה עקבי), עדיין הרווחים ממכירה יהיו שוליים מאד בהשוואה לעולם הגדול.
אף איש עסקים שפוי לא יקדיש ממרצו ומזמנו כדי להתעסק בכאב הראש הזה כשהוא יכול לכל הפחות לגזור קופון הרבה יותר גדול במקום אחר.
כתבת "למכבי זה משתלם" - אם מדובר במיזם עסקי חיצוני, הדבר האחרון שאמור לעניין אותם זה שלמכבי זה משתלם.
אם מכבי תהיה חלק מהמיזם - קשה לי להבין מאיפה יבוא הכסף והסבלנות לזה (מעורבות בכאב הראש הזה יכול לגרום נזק לקבוצה עצמה).

3. אני לא יודע עד כמה מכבי מתבססת על סקאוטינג, אבל אני יכול לומר לך שהרבה מהלכים שהיו בשנים האחרונות נבעו מכך שמכבי החליטה לחסוך בנושא הסקאוטינג.
ע"ע החתמת ג'ף פוט. דבר כזה לא היה קורה אם היו מתבססים על מחלקת סקאוטינג ולא מנסים לעשות מחטפים בכאילו.
כך שהאמירה שמחלקת הסקאוטינג נכשלה נשמעת כמו סברת כרס.
ברגע שמתבססים על מחלקת סקאוטינג רצינית הסבירות לטעות הרבה יותר קטנה. כך עושה כל מועדון מכובד באירופה ובאנ.בי.אי, ובינתיים זה עובד יופי.

עוד כמה דברים שלא לקחת בחשבון:

א. מעטים שחקני הכדורסל שירצו להיות חלק ממיזם עסקי שכזה משום שהוא כובל את ידיהם.
אם עד עכשיו היה השחקן והסוכן שלו מול הקבוצה, עכשיו המשוואה משתנית ולכל הדבר הזה נכנס הגוף שקנה את השחקן שהוא אמור לדאוג להשאלה שלו כאשר בחלק גדול מהפעמים אין לשחקן הרבה בחירה איפה לשחק.
השפויים מבין השחקנים יעדיפו להתקדם בכוחות עצמם, בסופו של דבר מי שטוב יגיע למעלה.

ב. קרן ההון סיכון תצטרך להתעסק בהשאלות של שחקנים.
רק כדי להכניס לפרופורציה - תראה כמה קשה היה להשאיל שחקן כמו ג'ף פוט השנה וגם אז זה לאיזו קבוצת פח בליגה הספרדית השניה.

ג. כמו שכתבתי בהודעה הקודמת שלי - המיזם הזה בנוי כך ששחקנים טובים יעדיפו שלא להגיע אליו,
והוא ימצב את עצמו כמין ברירת מחדל לשחקנים בינוניים.

אני מצטער לאכזב,
הרעיון הזה נראה לא ריאלי ולדעתי צפוי להיכשל אם יקום.
סמל אישי של המשתמש
Mta_atic
חבר כבוד

הודעהעל ידי טיקי חוזר » 18 מאי 2011, 02:18

אחרי שדיברתי עם חבר שמבין הזה יותר ממני לדעתו הבעיה המרכזית היא שבכדורסל בנגוד לכדורגל אין לקבוצה בעלות על השחקן (אין כרטיס שחקן ) ולא חותמים חוזים מעבר ל3-4 שנים . צעירים ל5-6 שנים גג . עבור שוק היוגסלובי זה לא הכי משתלם כי במקרים גדולים יש באי אוט שמחסל כל הכדאיות הכללית ולפעמים זה בכלל לא משתלם - מ4 שחקנים שפרטזן מכרה - 3 לפנא ו1 חריאל אחד אחד באמת נתן את התמורה להשקעה .
טיקי חוזר

חזור אל פורום אוהדים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־18 אורחים