המשחק הקרוב: הפועל חיפה נגד מכבי Playtika ת"א, 18 באפריל, חמישי, 20:45

המשבר היווני

כאן מדברים על הכל

המנהלים: jol9, Holiday_Armadillo, rc4991

המשבר היווני

הודעהעל ידי roy1000 » 26 ינואר 2015, 12:25

שמי שמתעניין - יוון בחרה בממשלת שמאל שאומרת דבר די פשוט - אנחנו לא רוצים לשלם את החובות של המדינה. על פניו די פשוט, אבל כשמרימים את המכסה, זה קצת יותר מסובך.
ליוון יש חוב עצום של 175% מהתוצר. על פניו, זה חוב עצום שלא ניתן לשרת אותו בשום צורה נורמלית, אבל בפועל רוב החוב הוא לאיחוד האירופאי ויוון משלמת ריבית (מאוד נמוכה) בעוד את הקרן הם אמורים להחזיר רק עוד 15 שנה. הוצאות שירות החוב של יוון הן לא כל כך גדולות כמו שחושבים - בסה"כ 4.3% מהתוצר, נמוך משמעותית מאיטליה וספרד (בישראל זה בערך 4%). אז מה הבעיה של יוון? למה הם לא מוכנים לשלם למרות שהם יכולים? כי ליוון, אחרי שנים רבות של קיצוצים וצנע יש כרגע עודף תקציבי לפני תשלומי ריבית, אז הם לא ממש צריכים לגייס כספים בשוק בשביל לשרוד. במצב כזה הם אומרים - למה שנמשיך לשלם, כשאפשר לא לשלם?

הניסוי של יוון הוא ניסוי סופר מעניין. אם זה יצליח, אני מנחש שגם ספרד וגם איטליה ילכו באותה הדרך ויבקשו לקצץ בחובות שלהם. החובות של יוון הם לא גדולים במיוחד במונחי הכלכלה העולמית (פחות מאחוז מהתל"ג העולמי), ככה שגם אם כל חובות יוון יימחקו לחלוטין, זה לא יהיה ארוע מאוד משמעותי. מצד שני, לאיטליה יש חובות גדולים פי 5, וזה כבר סיפור אחר לגמרי.
roy1000

Re: המשבר היווני

הודעהעל ידי dod » 26 ינואר 2015, 12:42

מה האינטרס של האיחוד האירופי לוותר על החוב של יוון?
dod

הודעהעל ידי roy1000 » 26 ינואר 2015, 12:45

dod כתב:מה האינטרס של האיחוד האירופי לוותר על החוב של יוון?

הקלפים נמצאים בידיים של יוון. הם לא חיביים לשלם כי הם יכולים להסתדר בלי עוד הלוואות. אין לאיחוד האירופאי באמת דרך להכריח אותם לשלם.

חוץ מזה, האיחוד האירופי לא רוצה משבר מול יוון עכשיו. זה משהו שיכול להפחיד את השווקים ולגרום לחזרה למיתון כשהמצב שלהם לא טוב גם ככה. אני מאמין שהאיחוד האירופי ייאלץ להתקפל ולדחוף את החוב לתקופה עוד יותר ארוכה (אולי 50 או אפילו 100 שנה) עם תשלומי ריבית אפסיים.

בזכות דימוי המסכנות (הלאו דווקא מדוייק) של יוון הם הולכים לצאת נשכרים על חשבון הגרמנים. הבעיות האמיתיות יגיעו כשבספרד, איטליה ופורטוגל יראו וינסו לחקות.
roy1000

הודעהעל ידי tzachMTA » 26 ינואר 2015, 22:01

roy1000 כתב:
dod כתב:מה האינטרס של האיחוד האירופי לוותר על החוב של יוון?

הקלפים נמצאים בידיים של יוון. הם לא חיביים לשלם כי הם יכולים להסתדר בלי עוד הלוואות. אין לאיחוד האירופאי באמת דרך להכריח אותם לשלם.

חוץ מזה, האיחוד האירופי לא רוצה משבר מול יוון עכשיו. זה משהו שיכול להפחיד את השווקים ולגרום לחזרה למיתון כשהמצב שלהם לא טוב גם ככה. אני מאמין שהאיחוד האירופי ייאלץ להתקפל ולדחוף את החוב לתקופה עוד יותר ארוכה (אולי 50 או אפילו 100 שנה) עם תשלומי ריבית אפסיים.

בזכות דימוי המסכנות (הלאו דווקא מדוייק) של יוון הם הולכים לצאת נשכרים על חשבון הגרמנים. הבעיות האמיתיות יגיעו כשבספרד, איטליה ופורטוגל יראו וינסו לחקות.

מטורף, מה יקרה במשבר הכלכלי הבא של אחת ממדינות אירופה?
tzachMTA

הודעהעל ידי roy1000 » 19 פברואר 2015, 15:21

בינתיים המשבר נמשך ולא יוון ולא גרמניה מוכנות לוותר. הכסף של יוון אמור להיגמר בתוך שבוע לפי הדיווחים.

יש פה משחק על סכומים מאוד גבוהים. מצד אחד, גרמניה מסתכנת במשבר עולמי כלכלי חריף אם יוון תפרוש מגוש היורו. מצד שני, אם יוון תצליח לסחוט את גרמניה, ברור שספרד ואיטליה יהיו הבאות בתור.

לדעתי, הגרמנים עושים טעות גדולה. לא יוון, לא איטליה ולא ספרד יוכלו אי פעם להחזיר את החוב שלהן או לצמוח החוצה ממנו. החובות העצומים האלה מבריחים השקעות וגורמים למעגל דפלציוני של התכווצות וזו תופעה ידועה שנקראת Debt Overhang. הדרך היחידה לצאת מהמשבר של גוש היורו זה לעשות תספורות משמעותיות לחובות של כל מדינות הפריפריה. צריך לטפל בשורש הבעיה במקום לדחות את הפתרון שוב ושוב.
roy1000

הודעהעל ידי felix_r » 19 פברואר 2015, 17:19

יוון בחרה בממשלת שמאל שאומרת דבר די פשוט - אנחנו לא רוצים לשלם את החובות של המדינה

השמאל הזה כל כך לא מקורי!
מזכיר לי את הבולשביקים ברוסיה לפני 100 שנה, שאחרי המהפכה החריזו שהחובות של רוסיה הם של רוסיה הצארית, והם לא מכוונים לשלם אותם :)
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אני לא אוכל, לא שותה, רק בוכה כל הזמן.
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
- חביבי, יש לך מקרה חמור של פדרמאניה-דיפרסיה!
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי felix_r » 19 פברואר 2015, 17:22

הגיע הזמן לפרק את גוש היורו. כל הנסיונות להציל אותו רק גורמים להפסדים וחובות גדולים יותר. אז נכון, גם פירוק הגוש יגרום להפסדי ענק, אבל זה יהיה הפסד חד-פעמי.
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי roy1000 » 19 פברואר 2015, 17:27

felix_r כתב:הגיע הזמן לפרק את גוש היורו. כל הנסיונות להציל אותו רק גורמים להפסדים וחובות גדולים יותר. אז נכון, גם פירוק הגוש יגרום להפסדי ענק, אבל זה יהיה הפסד חד-פעמי.

לא חייבים לפרק את גוש היורו, כי יש יתרונות לשוק משותף גדול. מה שכן, צריך להכיר במציאות ולהבין שהחובות של מדינות הפריפריה גדולות מדי והן לעולם לא יוכלו לשרת אותם. צריך לעשות תספורות חדות לחובות של יוון, ספרד, איטליה, פורטוגל ואירלנד. זו הדרך היחידה של המדינות האלה לחזור לצמיחה. המשך גלגול החובות סתם יוצר סבל עצום ומיותר לאזרחים ורק מגדיל את הבעיה.
roy1000

הודעהעל ידי felix_r » 19 פברואר 2015, 18:04

roy1000 כתב:
felix_r כתב:הגיע הזמן לפרק את גוש היורו. כל הנסיונות להציל אותו רק גורמים להפסדים וחובות גדולים יותר. אז נכון, גם פירוק הגוש יגרום להפסדי ענק, אבל זה יהיה הפסד חד-פעמי.

לא חייבים לפרק את גוש היורו, כי יש יתרונות לשוק משותף גדול. מה שכן, צריך להכיר במציאות ולהבין שהחובות של מדינות הפריפריה גדולות מדי והן לעולם לא יוכלו לשרת אותם. צריך לעשות תספורות חדות לחובות של יוון, ספרד, איטליה, פורטוגל ואירלנד. זו הדרך היחידה של המדינות האלה לחזור לצמיחה. המשך גלגול החובות סתם יוצר סבל עצום ומיותר לאזרחים ורק מגדיל את הבעיה.

הדרך היחידה היא שיתחילו לעבוד...
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי roy1000 » 19 פברואר 2015, 18:29

felix_r כתב:
roy1000 כתב:

הבעיה זה שאין להם איפה לעבוד. אף אחד לא רוצה לפתוח עסק במקום שיש לו חובות ענקיים. חייבים לעשות תספורות לחובות שלהם.
roy1000

הודעהעל ידי jol9 » 19 פברואר 2015, 18:48

roy1000 כתב:
felix_r כתב:
roy1000 כתב:

הבעיה זה שאין להם איפה לעבוד. אף אחד לא רוצה לפתוח עסק במקום שיש לו חובות ענקיים. חייבים לעשות תספורות לחובות שלהם.

נו ותעשה להם תספורת, זה יעודד אותם להתחיל לעבוד??

מסכנים הגרמנים, שצריכים לממן את כל אירופה על הגב שלהם.
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי felix_r » 19 פברואר 2015, 18:55

roy1000 כתב:
felix_r כתב:
roy1000 כתב:

תשמע, אני לא מכיר טוב את היוונים, אבל אני כן מכיר את הספרדים. הם אוהבים לעבוד בערך כמו בהיסתדרות אצלנו.
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי roy1000 » 19 פברואר 2015, 19:52

felix_r כתב:תשמע, אני לא מכיר טוב את היוונים, אבל אני כן מכיר את הספרדים. הם אוהבים לעבוד בערך כמו בהיסתדרות אצלנו.

באף אחת מהמדינות החמות לא אוהבים לעבוד. למה לעבוד כשיש מזג אוויר נחמד בחוץ ואפשר ללכת לים?
בלי קשר, צריך לתת להם לעבור את התהליך שהם צריכים. כל המדינות האלה לא יכולות לשרת את החוב שלהן ואין טעם להמשיך להכחיש את זה.
roy1000

הודעהעל ידי roy1000 » 21 פברואר 2015, 00:46

טוב, אז בסופו של דבר היוונים בחרו להיכנע זמנית. היוונים האריכו את תוכנית החילוץ פחות או יותר לפי התנאים הקודמים ב- 4 חודשים. בסופו של דבר הממשלה היוונית נאלצה להודות שלא היה לה די זמן להתכונן. אני בטוח שהם יבואו מוכנים יותר לסבב הבא בעוד 4 חודשים, אבל אני בטוח שגם הגרמנים יבואו מוכנים.

בשורה התחתונה, גרמניה הבהירה שהיא מוכנה לתת ליוון ללכת והיוונים לא היו מוכנים ללכת עד הסוף. בסיבוב הבא אני חושב שיהיה להם מספיק זמן להכין תוכנית אלטרנטיבית והם כן ילכו עד הסוף. כרגע, מצפה להם מלאכה מאוד קשה להסביר את הכישלון לבוחרים שלהם.
roy1000

חזור אל פורום שכונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־17 אורחים