המשחק הקרוב: הפועל גליל עליון נגד מכבי Playtika ת"א, 30 במרץ, שבת, 21:10

בחירות ספטמבר 2019

כאן מדברים על הכל

המנהלים: jol9, Holiday_Armadillo, rc4991

Re: בחירות ספטמבר 2019 - נתניהו ירכיב את הממשלה

הודעהעל ידי Holiday_Armadillo » 27 ספטמבר 2019, 12:02

MTA2311 כתב:
Holiday_Armadillo כתב:
MTA2311 כתב:החוק שלי הוא 4 הודעות ביום. מעבר לזה אני מפסיק לקרוא את הדיון גם.

בינתיים מוכיח את עצמו, אעדכן.
אבל היה לך קיו

ניצלתי את הקיו שלי להיום
אבל הוא היה קיו חשוב
:alan:
סמל אישי של המשתמש
Holiday_Armadillo
חבר צוות

הודעהעל ידי jol9 » 27 ספטמבר 2019, 12:34

MTA2311 כתב:החוק שלי הוא 4 הודעות ביום. מעבר לזה אני מפסיק לקרוא את הדיון גם.

בינתיים מוכיח את עצמו, אעדכן.

רעיון לא רע האמת.
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי MTA2311 » 27 ספטמבר 2019, 16:25

אגב שתי סוגיות חשובות שנעלמו מתחת לרדאר בגלל הבלאגן הפוליטי:
1. לישראל אין באמת נציג בניו יורק עכשיו, בזמן שמאחורי הקלעים מנסים להגיע לכל מני הסדרים מזעזעים עם איראן. האירופאים מוצצים לרוחאני כאילו לא מדובר בהתגלמות השטן, טראמפ עושה קולות של שטיח ואין בולטון שיפקח על העסק. בזמן שכל זה קורה, האנשים אצלנו מתעסקים במי מקבל מנדט מטופש מהנשיא ומתי יהיו בחירות 3. רע ומסוכן מאוד.
2. במנותק לחלוטין מפוליטיקה- העדויות שנחשפו אתמול על ההתנהלות של שרה כלפי העובדים בבלפור זה משהו מזעזע. לא אכפת לי מי ואיך, אבל צריך לטפל בדבר הזה. האישה ככל הנראה לא בריאה בנפשה, ואסור לתת לה להתייחס בצורה הזאת לעובדים שמגיעים באמת מתחתית שרשרת המזון בכל מובן אפשרי. לא יכול להיות שכולם פשוט יחליקו את העסק הזה כל פעם מחדש.
תמונה
דיוויד פדרמן במסע"ת, 2016: "זאת העונה הגרועה בתולדות המועדון. עשינו המון טעויות. כתוצאה מכך- נמשיך לפעול בדיוק באותה צורה"
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי toja27 » 27 ספטמבר 2019, 16:37

Holiday_Armadillo כתב:
jol9 כתב:לצורך העניין "גרר את המדינה למלחמה", לא מסתדר עם המדיניות של ביבי ב-13 שנים, שלא ממש שש לצאת למלחמות ויש על זה לא מעט ביקורת מימין, בהקשר לטיפול בגזרת עזה. לכן אני בוחר להאמין שזה לא באמת היה קרוב למלחמה, אפילו לא בערך.

עובדות הן גם על דברים שלא קרו, לא רק על דברים שקרו

זה לחלוטין מסתדר עם העובדה שביבי יוצא למבצע או חצי מבצע כל פעם לפני שיש בחירות
ליטרלי לפני כל מערכת בחירות

אם שמתי לב נכון אז יש לו גם חשק עז לעשות סיבובים בעולם כל פעם לפני בחירות. נראה לי שגם פוטין שם לב לזה ונתן לו לחכות 3 שעות בחדר ההמתנה לפני שקיבל אותו לפגישה.
סמל אישי של המשתמש
toja27

הודעהעל ידי Holiday_Armadillo » 27 ספטמבר 2019, 20:46

MTA2311 כתב:2. במנותק לחלוטין מפוליטיקה- העדויות שנחשפו אתמול על ההתנהלות של שרה כלפי העובדים בבלפור זה משהו מזעזע. לא אכפת לי מי ואיך, אבל צריך לטפל בדבר הזה. האישה ככל הנראה לא בריאה בנפשה, ואסור לתת לה להתייחס בצורה הזאת לעובדים שמגיעים באמת מתחתית שרשרת המזון בכל מובן אפשרי. לא יכול להיות שכולם פשוט יחליקו את העסק הזה כל פעם מחדש.

אני מפחדת לקרוא את הפירוט הפעם, אבל העיקר שכבר פיטרו את העובדת
:alan:
סמל אישי של המשתמש
Holiday_Armadillo
חבר צוות

הודעהעל ידי jol9 » 28 ספטמבר 2019, 11:04

1/4

https://m.facebook.com/gadi.taub/posts/ ... 6003677151

שווה לקחת כמה דקות לקרוא את גדי טאוב ולו רק בשביל לקבל פרספקטיבה נוספת ומנומקת
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 11:21

מאמר מזוויע, מאכזב ולא מבוסס.

רשמית כולם הפכו לדוברים מטעם, משני הצדדים. חבל,הוא היה מבטיח דווקא.
תמונה
דיוויד פדרמן במסע"ת, 2016: "זאת העונה הגרועה בתולדות המועדון. עשינו המון טעויות. כתוצאה מכך- נמשיך לפעול בדיוק באותה צורה"
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי jol9 » 28 ספטמבר 2019, 11:36

MTA2311 כתב:מאמר מזוויע, מאכזב ולא מבוסס.

2/4:

מה לא מבוסס שם?
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי felix_r » 28 ספטמבר 2019, 11:36

jol9 כתב:1/4

https://m.facebook.com/gadi.taub/posts/ ... 6003677151

שווה לקחת כמה דקות לקרוא את גדי טאוב ולו רק בשביל לקבל פרספקטיבה נוספת ומנומקת

ניתוח מדויק
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אני לא אוכל, לא שותה, רק בוכה כל הזמן.
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
- חביבי, יש לך מקרה חמור של פדרמאניה-דיפרסיה!
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 12:28

jol9 כתב:

2/4:

מה לא מבוסס שם?

איך אדם שלא נחשף לפרומיל מחומר הראיות קובע שמדובר בתיקים נסיבתיים? כמה חצוף אפשר להיות? זה הרי נטו שקר. נטו המצאה. איך אפשר לטעון שמדובר באכיפה בררנית כשחצי מאנשי הציבור נחקרו או נחקרים? כשראש ממשלה מהשמאל ישב בכלא? כי לא חקרו איזה חצי שמועה על גנץ שאף אחד לא יודע מה היה שם? מעבר לזה, אכיפה בררנית זאת כנראה הטענה המשפטית החלשה ביותר שקיימת בספר. "אני עשיתי את זה, אבל גם הוא עשה". תנסה פעם להגיד לשוטר שתפס אותך על מהירות מופרזת ש"גם ההוא שלפניי נסע ככה" נראה איזו תשובה תקבל.

בכל אופן, להפוך את המצב הפוליטי הזה לשמאל+פרקליטות+דיפ סטייט נגד נתניהו זאת פשוט גניבת דעת עלובה, לא פחות. קראתי ואשכרה נגעלתי מעצמי שפעם הערכתי את האדם הזה שאיבד כל יושרה מקצועית ואקדמית. אשכרה מדקלם דף מסרים.
תמונה
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי bigi » 28 ספטמבר 2019, 13:14

MTA2311 כתב:
jol9 כתב:

2/4:

מה לא מבוסס שם?

איך אדם שלא נחשף לפרומיל מחומר הראיות קובע שמדובר בתיקים נסיבתיים? כמה חצוף אפשר להיות? זה הרי נטו שקר. נטו המצאה. איך אפשר לטעון שמדובר באכיפה בררנית כשחצי מאנשי הציבור נחקרו או נחקרים? כשראש ממשלה מהשמאל ישב בכלא? כי לא חקרו איזה חצי שמועה על גנץ שאף אחד לא יודע מה היה שם? מעבר לזה, אכיפה בררנית זאת כנראה הטענה המשפטית החלשה ביותר שקיימת בספר. "אני עשיתי את זה, אבל גם הוא עשה". תנסה פעם להגיד לשוטר שתפס אותך על מהירות מופרזת ש"גם ההוא שלפניי נסע ככה" נראה איזו תשובה תקבל.

בכל אופן, להפוך את המצב הפוליטי הזה לשמאל+פרקליטות+דיפ סטייט נגד נתניהו זאת פשוט גניבת דעת עלובה, לא פחות. קראתי ואשכרה נגעלתי מעצמי שפעם הערכתי את האדם הזה שאיבד כל יושרה מקצועית ואקדמית. אשכרה מדקלם דף מסרים.

אם ראש הממשלה יצא זכאי בכל התיקים , תשנה את דעתך לגבי זה שבאיזה שהוא מקום הוא נרדף ?
bigi

הודעהעל ידי jol9 » 28 ספטמבר 2019, 15:14

MTA2311 כתב:
jol9 כתב:

2/4:

מה לא מבוסס שם?

תשמע, אתה מפתיע אותי.

מתוך כל המאמר הזה, החלק היחיד שמדבר על התיק של נתניהו הוא זה:

האישום האחד החמור נגד ראש הממשלה, שוחד, הרי חלש מאוד. זה ברור לכל מי שמוכן להביט בחומר שפורסם ושהודלף על העבירה התקדימית שהומצאה במיוחד לכבוד נתניהו: סיקור אוהד, שלא בדיוק היה אוהד, תמורת עסקה שאושרה על ידי הרגולטורים. זה, לכל הפחות, תמוה מאוד.

הוא לא אומר את המילה נסיבתי, אלא רק אומר שזה תמוה מאוד. מיד לאחר מכן הוא כותב:

אבל גם אם יתברר שנתניהו הוא אהוד אולמרט בריבוע, מושחת וגנב, עדיין מה שקרה כאן חשוב בהרבה מאשמתו או מחפותו. מה שקרה הוא, שמערכות חסרות שקיפות וחופשיות מביקורת, שלחלקן יש וטו בפועל על מינוי אנשיהן, מערכות השלובות זו בזו בסבך של גילוי עריות, הצילו את שלטונן מידי האזרחים. ולכן צוהלת האליטה וצוהלים עיתונאיה. הרי רובם לא בדיוק מסורים לסיקור הוגן. הם צד בעניין. הם בשר מבשרו של "הציבור הנאור". יעידו הצהלות.

לגבי אכיפה בררנית. אז גם זאת היא לא מהות המאמר, וחבל שדווקא לזה אתה בוחר להתייחס.
מה שטאוב אומר שם זה דוגמא לשלושה סיפורים שכל אחד מהם, אם יתברר כנכון, חמור יותר מכל תיקי נתניהו גם יחד, אבל אף אחד מהם לא נחקר ברצינות, ולא פחות גרוע מכך, אף אחד בתקשורת למעט כמה עיתונאים ימנים, לא עסקו בהם.

אגב, זאת ממש לא חצי שמועה. יש שם תיק רציני שמן הראוי לפחות לבדוק אותו. מכרז תפור, שקרים בדיווחים, כסף ציבורי שעובר בין חברים וכו'.

אני מזמין אותך למצוא לי ציטוט שבו טאוב אומר שאכיפה בררנית זאת טענה משפטית. הוא אפילו לא מזכיר את המונח הזה במאמר שלו, אלא רק כאמור מביא דוגמאות.

וגם בנושא של "שמאל+פרקליטות+דיפ סטייט נגד נתניהו" זה בכלל לא מהות המאמר. נראה לי שלא קראת בעיון.
נתניהו זה לא הסיפור כאן בכלל, אלא מעמדה של הרשות השופטת, כוחה ואי ריסונה.

חבל, כי הוא באמת מדבר שם דברים לעניין שאתה יכול להתייחס ולנסות להפריך, ובמקום זה אתה בוחר להתייחס לדברים הפחות חשובים במאמר, שחלקם גם לא נאמרו במפורש.
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי jol9 » 28 ספטמבר 2019, 15:27

כרמל,
https://www.israelhayom.co.il/article/695693

יואב לימור מספר על מה שהיה. על פניו באמת היינו מאוד קרובים למלחמה, מצד שני, כל מערכת הביטחון היתה בתמונה.
מי שלא היו בתמונה הם הקבינט הביטחוני, אבל קשה לי להאמין שהיה מתנגד.
גם בסופו של דבר לא המשפטנים הם שעצרו את הפעולה, אלא אי היתכנות מבצעית.

אנחנו מדברים כאן כל הזמן על החרפת הפעילות מול החמאס בעזה, לכן בעיניי זה מבורך. ביבי הוא ראש הממשלה ושר הביטחון,
וממילא האחריות היא שלו. סמוטריץ', אוחנה וגלנט לא היו עוצרים את הפעולה הזאת הרי...

הדבר היחידי שיכול לעמוד כנגד העניין הזה, הוא הסמיכות לבחירות. זה באמת לא צריך להיות שיקול, ואת הפעולה צריך לתכנן ולבצע בלי שום קשר.
בהנחה ויהיו בחירות נוספות, ונתניהו ימשיך לכהן בראשות ממשלת המעבר, ובקבינט הנוכחי, אין שום מניעה לבצע את הפעולה בחודשים הקרובים.
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 15:41

jol9 כתב:
MTA2311 כתב:
jol9 כתב:

2/4:

מה לא מבוסס שם?

תשמע, אתה מפתיע אותי.

מתוך כל המאמר הזה, החלק היחיד שמדבר על התיק של נתניהו הוא זה:

האישום האחד החמור נגד ראש הממשלה, שוחד, הרי חלש מאוד. זה ברור לכל מי שמוכן להביט בחומר שפורסם ושהודלף על העבירה התקדימית שהומצאה במיוחד לכבוד נתניהו: סיקור אוהד, שלא בדיוק היה אוהד, תמורת עסקה שאושרה על ידי הרגולטורים. זה, לכל הפחות, תמוה מאוד.

הוא לא אומר את המילה נסיבתי, אלא רק אומר שזה תמוה מאוד. מיד לאחר מכן הוא כותב:

אבל גם אם יתברר שנתניהו הוא אהוד אולמרט בריבוע, מושחת וגנב, עדיין מה שקרה כאן חשוב בהרבה מאשמתו או מחפותו. מה שקרה הוא, שמערכות חסרות שקיפות וחופשיות מביקורת, שלחלקן יש וטו בפועל על מינוי אנשיהן, מערכות השלובות זו בזו בסבך של גילוי עריות, הצילו את שלטונן מידי האזרחים. ולכן צוהלת האליטה וצוהלים עיתונאיה. הרי רובם לא בדיוק מסורים לסיקור הוגן. הם צד בעניין. הם בשר מבשרו של "הציבור הנאור". יעידו הצהלות.

לגבי אכיפה בררנית. אז גם זאת היא לא מהות המאמר, וחבל שדווקא לזה אתה בוחר להתייחס.
מה שטאוב אומר שם זה דוגמא לשלושה סיפורים שכל אחד מהם, אם יתברר כנכון, חמור יותר מכל תיקי נתניהו גם יחד, אבל אף אחד מהם לא נחקר ברצינות, ולא פחות גרוע מכך, אף אחד בתקשורת למעט כמה עיתונאים ימנים, לא עסקו בהם.

אגב, זאת ממש לא חצי שמועה. יש שם תיק רציני שמן הראוי לפחות לבדוק אותו. מכרז תפור, שקרים בדיווחים, כסף ציבורי שעובר בין חברים וכו'.

אני מזמין אותך למצוא לי ציטוט שבו טאוב אומר שאכיפה בררנית זאת טענה משפטית. הוא אפילו לא מזכיר את המונח הזה במאמר שלו, אלא רק כאמור מביא דוגמאות.

וגם בנושא של "שמאל+פרקליטות+דיפ סטייט נגד נתניהו" זה בכלל לא מהות המאמר. נראה לי שלא קראת בעיון.
נתניהו זה לא הסיפור כאן בכלל, אלא מעמדה של הרשות השופטת, כוחה ואי ריסונה.

חבל, כי הוא באמת מדבר שם דברים לעניין שאתה יכול להתייחס ולנסות להפריך, ובמקום זה אתה בוחר להתייחס לדברים הפחות חשובים במאמר, שחלקם גם לא נאמרו במפורש.

חשבתי שאתה מדבר על אחד הטורים הקודמים שלו של אחרי הבחירות, שבו הוא דיבר נטו על התיקים. לא ידעתי שהוא הוציא עוד אחד.

בכל מקרה, אקרא ואנסה להגיב, למרות שעמדתו ידועה. עם חלקה אני מסכים וחלקה פופוליסטית.
תמונה
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי jol9 » 28 ספטמבר 2019, 16:01

gut
סמל אישי של המשתמש
jol9
חבר צוות

הודעהעל ידי felix_r » 28 ספטמבר 2019, 16:44

בדיחה טובה, אבל אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.

תמונה
- דוקטור, תעזור לי!
- ממה אתה סובל?
- אני לא אוכל, לא שותה, רק בוכה כל הזמן.
- אתה אוהד מכבי בכדורסל?
- כן, דוקטור, איך ידעת?
- חביבי, יש לך מקרה חמור של פדרמאניה-דיפרסיה!
סמל אישי של המשתמש
felix_r

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 18:59

טוב יוני. זה הולך להיות ארוך מאוד. מאוד. כנראה ההודעה הארוכה בתולדות הפורום. אבל הגיע הזמן, דחיתי את זה מספיק מטעמי עצלנות. *שים לב שחתכתי הרבה מאוד מושגים משפטיים או ממשליים וניסיתי להתאים את זה לקורא הלא משפטן\איש מדע המדינה. **זה כביכול תשובה לטאוב, אבל לא באמת. זה הרבה יותר נרחב. *** אתה תקרא כל מילה מזה.

"העליונות המוחלטת של הרשות השופטת על הרשויות הנבחרות":
קצת רקע על הפרדת רשויות- התיאוריה התחילה במאה ה-17 אצל מונטסקייה בצרפת שטען שממשל אידיאלי מתבסס על שלוש רשויות, מחוקקת, מבצעת ושופטת. בהמשך, המודל האמריקאי חידד את המסר עם הכנסת ה"איזונים והבלמים" של ג'יימס מדיסון וכו' בספר הפדרליסט, שהמשמעות הפרקטית זה שאין כזה דבר מודל טהור של הפרדת רשויות. לרשות המבצעת יש גם סמכויות חקיקה (התקנת תקנות), לרשות המחוקקת יש גם סמכויות מעין שיפוטיות וכו'. כל אחת מהרשויות מפקחת ומאזנת את השנייה. בגדול, שלוש הרשויות שוות במעמדן, אבל התיאוריה המובילה מדברת על יתרון מסויים לרשות המחוקקת כי במודל של דמוקרטיה ייצוגית הרשות המחוקקת מייצגת את העם במובנו הרחב ביותר. מה שכוךם מסכימים עליו, זה שמודל הפרדת רשויות נועד למנוע ריכוז סמכויות נרחב מדי אצל רשות אחת, וזאת למען שמירה על זכויות הפרט.

במדינת ישראל המודל החוקתי בעייתי מאוד. אכן מעמד הרשות המחוקקת הוא בשפל לעומת רוב העולם המערבי הדמוקרטי, רק שהגורם המרכזי לכך זו דריסה מוחלטת של הרשות המבצעת את הכנסת. מודל של הפרדת רשויות הפך להיות מודל של התכת רשויות. הרשות המבצעת התלבשה לחלוטין על הרשות המחוקקת. הרשות המחוקקת נשלטת לחלוטין על ידי הקואליציה, והיכולת שלה להוציא לפועל מהלכים עצמאיים שואפת לאפס. ככה נוצר מצב שהגורם המאזן היחיד שנשאר במשוואה זו הרשות השופטת.

אופן "התכת הרשויות":
1. עקיפה- הממשלה עוקפת את סמכות הכנסת כרשות המחוקקת בה אמור להתבצע דיון פרלמנטרי מקיף על נושאים מהותיים ומביאה למצב בו אין דיון ציבורי, שקוף וחשיפה לביקורת. דוגמאות:
א. ייצוא הגז- בעקבות מתווה הגז עלתה שאלה כמה מהגז שמצאו ראוי לייצא וכמה יש לשמור לטובת אזרחי המדינה. על הנייר, מדובר בנושא סופר מרכזי ומהותי שאמור להתקבל בהליך חקיקה מסודר בכנסת, תוך השמעת דעות מנוגדות וכו'. בפועל, הנושא התקבל בהחלטת ממשלה כשלמעשה לא התנהל שום דיון ציבורי, או פרלמנטרי בנושא. כלומר, הרשות המבצעת עקפה את הכנסת לחלוטין.
ב. מתווה הגז- מתווה הגז שעבר גם הוא בהחלטת ממשלה, כלל פסקה בשם "פסקת היציבות הרגולטורית", שמשמעה הסרת האפשרות של ממשלות עתידיות (במשך 10 שנים) לשנות את המתווה. בפועל, בגלל שהדבר עבר בהחלטת ממשלה ולא בחקיקה ראשית בכנסת, הפסקה הזאת הגבילה לא רק ממשלות עתידיות, אלא גם את הכנסת עצמה מלשנות את המתווה. כלומר, הממשלה בעצמה הגבילה את הרשות המחוקקת, הריבון העתידי מלשנות משהו שמשפיע וישפיע על כל אזרח במדינה הזאת במשך 10 שנים.
ג. תקציב דו שנתי- אחד התפקידים המרכזיים של הכנסת זה קביעת תקציב עבודה שנתי. בישראל, החליטו שהתקציב שיעבור יהיה דו שנתי מטעמי נוחות פוליטית וקושי בלהעביר אותו בכנסת כל פעם מחדש. כלומר, הממשלה הגבילה את היכולת של הכנסת לפקח על תקציב המדינה.

2. שליטה- בישראל יש שליטה כמעט מוחלטת של הרשות המבצעת, באמצעות קואליציה צייתנית, ברשות המחוקקת ובהליכים פרלמנטריים שונים. דוגמאות:
א. שליטה אבסולוטית בהליך החקיקה באמצעות ועדת השרים לחקיקה- מחקרים מצאו שהצעת חוק פרטית (לא ניכנס לדקויות של מה זה עכשיו, יש גבול) שלא עוברת בועדת שרים לחקיקה לא תעבור בכנסת. ועדת השרים שמורכבת מ12 שרים דנה בכל הצעות החוק הפרטיות לפני שהן עולות להצבעה בכנסת, ובפועל רק חוקים שזכו לתמיכת הועדה עברו בפועל. הועדה הזאת סגורה לחלוטין לתקשורת, היא לא מנהלת פרוטוקולים ואף אחד לא יודע איזה שר הצביע בעד ואיזה שר הצביע נגד. כלומר, כל הליך החקיקה בכנסת הוא הצגה. הליך החקיקה למעשה מתבצע בועדת השרים לחקיקה. נקודה חשובה בהקשר הזה, זה אלמנט שנקרא "גרעון דמוקרטי". בועדה יש כאמור 12 שרים שבראשם שר המשפטים. כיום, בין היתר, יש 6 נציגים לליכוד ונציג אחד לשס. ייתכן מקרה בו סיעת הליכוד על ששת נציגיה תתמוך בהצעת חוק מסוימת, ומספיק כי נציג של סיעה אחרת בוועדה יצטרף אליהם או יימנע בהצבעה כדי שעמדת שרי הליכוד תהיה למעשה עמדת הממשלה כולה ביחס להצעת החוק, ובהמשך עמדת הקואליציה, שתתורגם לעמדת הכנסת. בדרך זו 6 שרים המייצגים 30 חברי כנסת יכולים להכריע את גורלה של הצעת חוק, ולכפות את עמדתם על רוב חברי הכנסת.
ב. שליטה של הממשלה בהליך הפרלמנטרי ובתוצאותיו- קודם כל, שליטה מוחלטת בחברי הכנסת. דוגמה טובה לזה זה סיפור המס על דירה שלישית. כחלק מהליך החקיקה (אחרי ועדת שרים לחקיקה), החוק היה צריך לעבור הצבעה בועדת הכספים של הכנסת. היו כל מני בעיות מבחינת שאלות של מס עם החוק, ולכן הוא עבר שינוי מסויים והגיע לועדת הכספים ב12 בלילה כשהחלטה סופית הייתה צריכה להתקבל ב7 בבוקר. כלומר, חברי הכנסת היו צריכים להצביע על חוק מאוד מורכב ומסובך כלכלית ומשפטית בלי באמת להכיר את תוכנו. ציטוט מועדת הכספים, מיקי זהר:
"חברת הכנסת שרן השכל, אני רוצה שתקשיבי לי, אני רוצה לדבר אלייך ברצינות ... כולנו בליכוד הודענו, ללא יוצא מן הכלל, שאנחנו מתנגדים לחוק. אמרנו שאנחנו בבעיה קשה מבחינה זאת וזה פוגע לנו באג'נדה. מנגד, היתה לנו משמעת קואליציונית ומחויבות קואליציונית לתמוך בחוק. עשינו את זה באופן שמכבד את הרעיון הדמוקרטי, עם כל הצער והקושי שבדבר. את תוכלי להרים פה הסתייגויות עוד כמה שעות, אבל מה שיקרה זה דבר אחד – החוק בסוף יעבור ... אני מכיר אותך מספיק טוב ואני יודע שאת לא רוצה להיות, חלילה, אויבת של מדיניות ראש הממשלה. ראש הממשלה ביקש להעביר את החוק הזה, בניגוד לעמדת רוב חברי הכנסת במפלגה. אנחנו צריכים ללכת עם הרעיון הזה, כי ראש הממשלה ביקש ובסוף אנחנו מחויבים למדיניות ראש הממשלה"

כלומר, חכים מצביעים על חוקים בלי לדעת על מה הם מצביעים, ובניגוד לעמדות האישיות שלהם. הקואליציה שולטת באופן מוחלט בחברי הכנסת ולמעשה ברשות המחוקקת.

ג. שליטה בהליכים- בכנסת, ישנן וועדות רבות כאשר לכל וועדה ישנם תחומי אחריות משלה, וחברי הכנסת החברים בה מתמחים בתחום. בתקנון הכנסת ישנם חריגים רבים, וביניהם חריג הקובע כי וועדת הכנסת יכולה להקים וועדה מיוחדת לדיון בחוק מסוים. כך לדוגמא, חוק הלאום- ראוי היה שיידון בוועדת חוקה, חוק ומשפט, אולם הממשלה הבינה כי חבריה לא מתאימים להעברת החוק (בשל נוכחתו של ח"כ בני בגין בועדה), ומשכך הוקמה וועדה מיוחדת שתפקידה לדון בחוק. דוגמא נוספת לכך: הממשלה ביקשה לקדם הצעת חוק שנגעה לרפורמה ברשות החשמל ולפיה לבטל את רשות החשמל העצמאית ולהקים במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים "רשות חשמל מאוחדת". מן הראוי שרפורמה זו תידון בוועדת הכלכלה של הכנסת, אולם בראש וועדת הכלכלה עומד ח"כ איתן כבל, מסיעת המחנה הציוני המצויה באופוזיציה. שר האנרגיה התנה את העברת הדיון לוועדת הכלכלה רק אם ח"כ כבל יתחייב להעביר את הרפורמה "as is "בוועדת הכלכלה. ח"כ כבל סירב לכך. בעקבות כך ועדת הכנסת החליטה כי הצעת חוק זו לא תפוצל מחוק ההסדרים, והיא תועבר לדיון בוועדה מיוחדת בראשות ח"כ מסיעות הקואליציה.

ד. סדרי דיון מיוחדים- סעיף 98 לתקנון הכנסת קובע כי וועדת הכנסת יכולה לקבוע סדרי דיון מיוחדים בנושאים מסוימים. בפועל, משמעות הדבר הינה ביטול כלי אופוזיציוני משמעותי. דוגמה- טרם כינון הממשלה ה-34 ,וקבלת אמון הכנסת, ביקשו הסיעות שחתמו על הסכמים קואליציוניים, באמצעות ממשלת המעבר (הממשלה ה-33) לשנות את חוק יסוד הממשלה, ולהשיב על כנה את הסמכות למנות שר בלי תיק ולהסיר את המגבלה על מספר השרים וסגני השרים בממשלה. באותה עת, תקופה קצרה לאחר הבחירות לכנסת ה-20 ,עוד טרם מונו ועדת הכנסת השונות, וניהול ענייני הכנסת
נעשה על ידי "הוועדה המסדרת" בה יש רוב לחברי הקואליציה העתידית. הוועדה המסדרת אישרה את בקשת הממשלה לפטור את הצעת התיקון לחוק היסוד מ"חובת הנחה" בשלוש הקריאות ואת הקמתה של ועדה מיוחדת
(שתיבחר על ידי מליאת הכנסת) שתדון בהצעת התיקון. כן אושרו סדרי דין המיוחדים שהוצעו להליך התיקון לפי סעיף 98 לתקנון הכנסת. בו ביום אושרה הצעת התיקון בקריאה ראשונה, והועברה לדיון בוועדה מיוחדת, וביום
למחרת אושרה ההצעה בקריאה שניה ושלישית. כלומר, מיד לאחר הבחירות, עוד בטרם הוקמו וועדות, הועברה הצעת חוק היסוד. נקבע כי תהיה ועדה מיוחדת שתדון בתיקון זה לחוק, ונקבעים סדרי דיון מכוח סעיף 98 המאפשרים העברת החוק תוך יום אחד.

ד. חוק ההסדרים- חוק ההסדרים כולל בחובו מגוון רחב של הסדרים בתחומים כלכלים שונים המובאים לדיון בכנסת ביחד עם אישור תקציב המדינה. בדרך כלל, הדיונים מתנהלים בלוחות זמנים קצובים וצפופים, בדרך שלא מאפשרת דיון פרלמנטארי ממשי בתחומים מורכבים. ברגע שחבר כנסת מאשר את התקציב, הוא למעשה משנה גם את חוק ההסדרים- שהרי הם כרוכים האחד בשני. היות ומדובר במאות חוקים לפעמים, חברי הכנסת כלל אינם קוראים או דנים בחוק- שהרי בהיעדר קבלת התקציב, יאולצו לגשת לבחירות בשנית (הליך זה התרחש גם בחקיקה מס דירה שלישית- שהיה סעיף אחד בחוק ההסדרים). הדבר מהווה כלי אידיאלי בידי הממשלה- במקום להעביר הצעות חוק המצריכות פרודצורה ארוכה, ביכולתם לכרוך הצעות חוקים אלה עם התקציב, וכלל החוקים עוברים במכה אחת.

ה. נומרטור- לפי שיטת הנומרטור מחויבת הממשלה להיצמד בכל הוצאותיה הכלכליות לתכנית התלת-שנתית, אלא אם כן ננקטה "פעולה מאזנת", כלומר כל הוצאה תקציבית או ירידה של הכנסות כתוצאה מהפחתת מסים, שמתנגשת עם התחזית של הנומרטור, מחייבת תיקון מידי – מציאת מקור תקציבי (קיצוץ בתקציב) או הכנסה (העלאת מסים). כלומר, כל החלטה שהממשלה מעוניינת להעביר, מחייבת מציאת מקור תקציבי, אחרת לא ניתן להעבירה.
הליך החקיקה בנוי כך שח"כ מציע הצעת חוק לוועדת השרים, וזו צריכה לאשר זאת. לפי חוק הנומרטור חבר כנסת המציע הצעת חוק מחויב להגיש מקור תקציבי להצעתו, כך נוצר מצב בו חבר כנסת המציע הצעת חוק יתקשה מאוד למצוא תקציב לחוק שהציע, שהרי הוא אינו בקיא בתקציבים ואינו יודע מאין ניתן לגייס כספים אלה. בתגובה להצעת החוק, וועדת השרים תענה לכל חבר כנסת המציע הצעת חוק כי הוא מחויב למצוא תקציב להצעה זו, אחרת
לא יוכלו לתמוך בהצעתו. משמעות הדבר בפועל הינה כי החוקים הללו לא יעברו. השיטה בנויה כך שהמחוקק הינו הכנסת, בעוד הממשלה היא המבצעת ומשכך בסמכותה ובאחריותה למצוא את המסגרת התקציבית. ..... (המשך בהודעה אחרת כי זה ארוך מדי)..
תמונה
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 18:59

כנסת בלתי אפשרי למצוא תקציב להצעות החוק שלהם. החוק למעשה מהווה כבילה של הממשלה את הכנסת (בדומה למתווה הגז), שהרי באם חוק אינו עובר בוועדת השרים אין לו סיכוי לעבור ולכן אין לו סיכוי להעביר חוק בפועל. המשמעות הממשית של חוק זה הינו כי חברי הכנסת הופכים חסרי תכלית, ורק בעלי ידע תקציבי (משרד האוצר) יכולים להעביר חוקים.

הגורמים להתכת הרשויות:

1. שיטת הבחירות לכנסת ואופן קביעת הרכב הרשימה- אחריותיות מופחתת של נציגי הציבור כלפי הציבור- בעולם יש שתי שיטות בחירות (עם ניואנסים)- שיטה רובית- "המנצח לוקח הכל"- חלוקה למחוזות, המנצח במחוז מסויים הוא נציג אותו מחוז בפרלמנט.
שיטה יחסית- כל קול מקבל ייצוג- שיעור המושבים בפרלמנט יתאים לשיעור הקולות של המצביעים שהצביעו למפלגה.
בישראל יש שני מאפיינים שלא קיימים באף מדינה אחרת- 1. אין חלוקה למחוזות- בישראל אין חלוקה אזורית למחוזות בחירה; כל המדינה היא אזור בחירה אחד ממנו נבחרים כל 120 חברי הכנסת. כמעט בכל מדינות העולם ניתן למצוא חלוקה למחוזות בחירה. אחד היתרונות הבולטים של חלוקה אזורית נעוץ בקשר הקרוב בין בוחר לנבחר. בהצבעה אזורית יש זהות חזקה בין הבוחר לבין הנבחר.
פתק הצבעה סגור- במדינות דמוקרטיות רבות עם שיטות בחירה יחסיות זנחו את הפתק הסגור, ואימצו פתק הצבעה פתוח או פתוח למחצה, בו ניתנת לבוחר אפשרות להצבעה אישית. כלומר, פתק ההצבעה מאפשר לבחור
להשפיע על הרכב הרשימה של המפלגה, ובכך על זהות האנשים שייצגו אותו בפרלמנט. בדרך זו הלכה למעשה הבוחרים ביום הבחירות קובעים את סדר הרשימה של המפלגה. משמעות הדבר בישראל באופן פרקטי הינו כי אין קשר בין נבחרי הציבור לבין העם, בעוד אלה הראשונים כלל אינם מוטרדים בדעת הציבור לגביהם- שהרי לא הציבור קובע את עתידם, אלא ראש המפלגה. משכך, נבחרי הציבור פועלים באחריותיות יתר כלפי ראש המפלגה או קבוצה מפלגתית מאורגנת.

במקרים בהם המפלגה קובעת כי ראש המפלגה הוא הקובע את הרכב רשימת המועמדים לכנסת, מטבע הדברים לחבר הכנסת ישנה אחריותיות יתר כלפי מנהיג המפלגה שקובע את עתידו הפוליטי, מאשר כלפי ציבור הבוחרים הרחב. אחריותיות היתר של חבר הכנסת כלפי הגורם הפנים-מפלגתי באה לידי ביטוי גם בשיטות בחירה פתוחות מעט יותר,
כגון הכרעה על ידי מרכז המפלגה או גוף פנים-מפלגתי מצומצם אחר. במצב דברים זה המחויבות של חבר הכנסת היא כלפי קבוצה מאוד מצומצמת של פעילים מפלגה שייקבעו את גורלו הפוליטי.

2. נאמנות קואליציונית עיוורת- החל מההסכמים הקואליציוניים של הממשלה ה-31 בראשות אהוד אולמרט הנאמנות הקואליציוניות אף יוצאת מחוץ לגדרי הכנסת. נקבע כי חברי הקואליציה מחויבים לתמוך "במכלול פעולותיה של הממשלה, מחוץ לכנסת, בכנסת בועדותיה ובמוסדותיה, בביצוע מדיניותה על-פי קווי היסוד ועל פי החלטותיה".
תקנון הקואליציה - "הנהלת הקואליציה תדון ותחליט בעניינים השוטפים של הקואליציה והיא שתחליט על עמדות הקואליציה בכנסת, בוועדותיה ובמוסדותיה, הכל בהתאמה לעמדות הממשלה ועל דעת ראש הממשלה".
בהקשר זה ביהמ"ש מעולם לא התערב ונתן לקואליציה יד חופשית. עם זאת, בהסכם הקואלציוני האחרון קבע ביבי כי כל החלטה בתחום התקשורת תהיה על דעתו של ראש הממשלה בלבד. כלומר, שום הצעת חוק לא תוכל לעבור
בתחום התקשורת בהיעדר הסכמת ראש הממשלה.
כלומר- לחכ הבודד אין שום שיקול דעת. אפס.

זאת המציאות. בתוך המציאות הזאת, הגורם היחיד שמפקח על פעילות הממשלה הוא בית המשפט. "הרשות המחוקקת" לא קיימת במדינה. יש רשות מבצעת, שהיא, כדברי גדי טאוב- "עליונה על הרשות הנבחרת" ורשות שופטת, שמנסה לאזן את המצב. זה הכל.

עכשיו קצת על הרשות השופטת ומהפכה שיפוטית כי זה משהו שחוזר אצלנו הרבה בויכוחים:
בשנת 92 התקבלו בכנסת (דגש על הכנסת, זה חשוב) שני חוקי יסוד. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק. בשני החוקים הוכנס סעיף, "פסקת ההגבלה" שאומר "אין פוגעים בזכויות שלפי חוק-יסוד זה אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל, שנועד לתכלית ראויה, ובמידה שאינה עולה על הנדרש, או לפי חוק כאמור מכוח הסמכה מפורשת בו".
כלומר- הכנסת בעצמה הסמיכה את בית המשפט לבקר שיפוטית חקיקה ראשית של הכנסת שפוגעת בזכויות יסוד שנמצאות בחוקים האלה. אין דרך פרשנית רצינית אחרת לפרש את הסעיף הזה.

מאז- יותר מ25 שנים- בגץ פסל 18 חוקים (שכוללים גם סעיפים ספציפיים) בלבד. זאת המהפכה השיפוטית של הצורר אהרן ברק.

שלא תבין לא נכון- יש המון מקום לביקורת על בית המשפט העליון בארץ. פשוט לא בתחום של המהפכה שיפוטית ופסילת חוקים, כי זה זניח. רוצים לבקר את השימוש הנרחב בעילת הסבירות? בכבוד. זכות עמידה? בכיף. אבל הפהכה השיפוטית זה סלוגן פופוליסטי שאנשים חסרי מושג בתחום כמו גדי טאוב אוהבים להשתמש בו.

עוד דברים שעלו מהמאמר- אני ברשותך אתעלם מכל האמירות על קונספירציה של שתפ בין גנץ לפרקליטות ולרשות השופטת, זה מגוחך. מה שכן- "הימין החפץ בהשבת האיזון בין הרשויות"- אז הרשה לי- פחחחחח. הפרקליטות פעלה אקטיבית למען ניצחון של גנץ, כי היא פחדה שביבי, שהיה בשלטון 200 שנה ולא עשה שום שינוי בתחום, "יחזיר את האיזון"? תגיד לי, אתה מאמין לזה? באמת יוני? אתה חושב שיש מישהו במדינה הזאת שמאמין שביבי יפגע ברשות השופטת אחרי שלא עשה את זה עד עכשיו? ושהפרקליטות החליטה להוריד אותו בגלל שהיא הבינה שזאת המטרה שלו? אשכרה????

בהמשך- "התוצאה הדמוקרטית נוטרלה"- סליחה? ליברמן חשש מנקמה של הפרקליטות, אז הוא עבר צד לשמאל, בצורה לא דמוקרטית, בשביל להשתתף בקונספירציה של גנץ והפרקליטות בשביל להוריד את ביבי? מתוך חשש? ליברמן? שמע זה אפילו יותר מגוחך ממה שחשבתי. זה לא חס וחלילה, כי ליברמן שונא את ביבי באופן אישי. זה לא כי לליברמן יש אינטרסים פוליטיים משל עצמו. לא. ליברמן חשש מהפרקליטות, אז הוא החליט לא לשבת בממשלת ימין-חרדים. טענה סופר חזקה.

זהו. אם תרצה להרחיב בנושא המשפטי\ממשלי באמת בכיף. עכשיו כשסוף סוף התחלתי עם זה כבר אין סיבה שלא. הקטע על המהפכה השיפוטית באמת היה על קצה המזלג, זה נושא מורכב אבל הוא לא באמת קשור לעניין. הנקודה שלי הייתה שהטענות של ביבי ושות על רשות שופטת שמנטרלת את המחוקקת זה מגוחך. יש פה בעיה חוקתית עצומה, בית מחוקקים אחד, חוסר בכלי פיקוח על הממשלה וכו, אז לתוך הואקום הזה נכנס בגץ וניסה לאזן את המצב. אפשר להתווכח על הדרך, הצורה, או פסיקות ספציפיות. אבל דיקטטורה שיפוטית?

אם יהיה ביקוש (אני בספק) אפשר לעשות גם פוסט השוואה למודל החוקתי בארצות הברית, זה ידגיש אפילו יותר טוב את המצב הבעייתי בארץ.
תמונה
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הודעהעל ידי my man » 28 ספטמבר 2019, 19:42

**** כמה הודעות זה נחשב מתוך החוק של ה4 הודעות ביום?
"אם נחרבנו ונחרב העולם עמנו, על ידי שנאת חינם, נשוב להיבנות והעולם עמנו ייבנה, על ידי אהבת חינם!" (הראי"ה קוק)
סמל אישי של המשתמש
my man

הודעהעל ידי MTA2311 » 28 ספטמבר 2019, 19:46

my man כתב:**** כמה הודעות זה נחשב מתוך החוק של ה4 הודעות ביום?

אחת. מצאתי דרך לעקוף את החוקים של עצמי.
תמונה
סמל אישי של המשתמש
MTA2311
גיק

הקודםהבא

חזור אל פורום שכונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־35 אורחים